Polubić matematykę: Jak oswoić ułamki?

Kasia

Każdy uczeń szkoły podstawowej ma do czynienia z ułamkami. Podczas, kiedy jednemu dziecku rozwiązywanie zadań przychodzi z łatwością, innego przyprawiają one o ból głowy. Na szczęście jest całe mnóstwo sprytnych sposobów na to, jak stać się mistrzem ułamków. Czasem już w klasie 3 uczniowie mają okazję zapoznać się z ułamkami, a w klasie 4 i 5 zaczynają się zadania dotyczące ich dzielenia czy mnożenia.

Ważne jest, by dziecko możliwie szybko opanowało umiejętność liczenia na ułamkach. Dzięki temu nie pozostanie w tyle, kiedy zagadnienia z matematyki staną się trudniejsze.

Czym są ułamki?

Dziecko może wykonywać obliczenia na ułamkach dopiero wtedy, kiedy zrozumie czym tak właściwie one są. Jest to zagadnienie dość abstrakcyjne na początku i dobrze jest wspomóc się podczas tłumaczenia jakimś materiałem wizualnym. Co powiesz na pizzę podzieloną na równe kawałki? Albo jabłko przekrojone na pół? Jeszcze zanim dzieci poznają zapis ½ , wiedzą, że jabłko podzielone pomiędzy 2 osoby, to dwie połówki. To dobry punkt wyjścia do dalszej przygody z ułamkami.

Nauka na przykładach

Sprawdzonym sposobem na wytłumaczenie ułamków jest użycie przedmiotów z otaczającej rzeczywistości. Dzieci najlepiej uczą się na konkretnych przykładach. Jeśli potrafią “zobaczyć” działanie, często łatwiej jest im je zrozumieć. Dlatego rozwiązywanie zadań na ułamkach może iść całkiem dobrze, jeśli będziecie robić to na przykładzie czekolady czy pizzy 😉

Wiele dzieci natrafia na problemy, kiedy obliczenia na ułamkach stają się bardziej skomplikowane. Porównywanie ułamków, ich upraszczanie oraz dodawanie i odejmowanie jest często trudne. Jest tak, ponieważ całe równanie staje się nieco chaotyczne: dzieci nie są pewne z czym dokładnie liczą, jakiego wyniku oczekują? Rodzice i nauczyciele mogą pomóc im, powołując się na wspomniane wyżej przykłady.

Nauka dzielenia – jak dzielić ułamki?

Nauka ułamków może pomóc dziecku zrozumieć na czym polega uczciwy podział czegoś między kilka osób. W ułamkach chodzi przecież o podzielenie jednej całości na równe elementy. W zadaniach dla młodszych dzieci często pojawia się polecenie dotyczące podzielenia tortu na równe części. Wiele dzieci rysuje wówczas poziome linie wzdłuż tortu. To sugeruje, że nie do końca opanowali jeszcze wiedzę o ułamkach.

Jak dzielić ułamki? Celem nauki ułamków jest zrozumienie przez ucznia, że dwie ćwierci powstaną jeśli przekroi połowę na pół, a cztery ósme w momencie, kiedy przekroi dwie ćwierci jeszcze raz na pół. To, co dziecko musi tutaj dostrzec, to to, że poszczególne kawałki są coraz mniejsze, ale złożone razem utworzą tę samą całość.

Mów w języku ułamków

Nie bez znaczenia jest opanowanie terminologii związanej z działaniami na ułamkach. Innymi słowy: dziecko musi nauczyć się języka ułamków. Na początku mówimy o “jednej z sześciu części tortu” z czasem użyjemy zwrotu: “jedna szósta”.

Poza korzystaniem z gotowych zadań, takich jak w Squli, dobrym pomysłem jest też sięgnięcie po materiały pomocnicze. W tej chwili dostępne są na rynku różne zabawki edukacyjne, np. drewniane puzzle w dowolnych kształtach. Może warto spróbować poćwiczyć ułamki w ten sposób? Jak dzielić ułamki z dzieckiem? Zabierz je do sklepu i pozwól mu samemu wybrać zestaw zabawek do nauki – dzięki temu będziesz mieć pewność, że z chęcią będzie po nie sięgać!

Dodatkowe wskazówki

Najlepszym sposobem na ćwiczenie i utrwalanie informacji o ułamkach jest ich wizualne przedstawienie. Pozwól dziecku pokroić pizzę albo tort na równie kawałki i sprawdźcie przy tym swoją ułamkową wiedzę. Nie zapominaj o zabawkach edukacyjnych, które pozwolą ćwiczyć matematyczne umiejętności podczas zabawy. Dobrym przykładem są tutaj wspomniane wcześniej klocki albo książeczki z naklejkami.

Shop

Z jednym kontem graj na komputerze i w aplikacji.

Już od 12,50 zł /miesiąc