Squla
Wszystkie przedmioty szkolne
Liczby kojarzą się nam nierozłącznie z nauką matematyki. Jednak wystarczy chwilę się zastanowić, by stwierdzić, że liczby otaczają nas wszędzie. Znajomość liczb konieczna jest np. do rachowania, porównywania, dokonywania pomiarów, płacenia pieniędzmi w sklepie, odczytywania wskazań zegara i rozkładów jazdy różnych środków transportu, a także korzystania z telefonów. Z tych względów poznanie liczb po angielsku, ich prawidłowego zapisu i ich wymowy są niezbędne w prawidłowym posługiwaniu się językiem angielskim. Artykuł ten odpowie na różne pytania. Jak liczyć w języku angielskim? Jak prawidłowo czytać, wymawiać i zapisywać liczby po angielsku? Jak czytać duże liczby po angielsku? I jak wpoić podstawy angielskiego?
Liczby od jeden do dziesięciu tworzą bazę do tworzenia kolejnych liczb. Nie istnieje żadna reguła dotycząca ich tworzenia. Tych liczb trzeba nauczyć się na pamięć.
Poniżej zapis słowny liczb od 1 do 10 oraz ich prawidłowa wymowa w języku angielskim zapisana w nawiasie, czyli zaczynamy liczenie po angielsku.
Liczby po angielsku – wymowa:
1 – one (łan)
2 – two (tu)
3 – three (fri)
4 – four (for)
5 – five (fajf)
6 – six (siks)
7 – seven (sewen)
8 – eight (ejt)
9 – nine (najn)
10 – ten (ten)
Liczby jedenaście i dwanaście stanowią wyjątek i trzeba nauczyć się ich na pamięć, a kolejne liczby po angielsku poczynając od liczby trzynaście, tworzy się przez dodanie do odpowiedniej cyfry po angielsku końcówki –teen, która odpowiada końcówce w języku polskim „-naście”. Liczbę 20, czyli pełną liczbę dziesiątek w języku angielskim zapisuje się, dodając do zapisu cyfry dwa w języku angielskim końcówkę „ty”.
Poniżej zapis słowny liczb od 11 do 20 oraz ich prawidłowa wymowa w języku angielskim zapisana w nawiasie:
11 – eleven (ilewen)
12 – twelve (tłelf)
13 – thirteen (fertin)
14 – fourteen (fortin)
15 – fifteen (fiftin)
16 – sixteen (sikstin)
17 – seventeen (sewentin)
18 – eighteen (ejtin)
19 – nineteen (najntin)
20 – twenty (tłenti)
Liczby po angielsku oznaczające pełne dziesiątki w zakresie od dwudziestu do 100 tworzy się poprzez dodanie do cyfry w języku angielskim końcówki -ty. Pozostałe liczby po angielsku w zakresie od 21 do 99 tworzy się poprzez dodanie do liczby dziesiątek cyfry jedności. Obie liczby oddziela się myślnikiem.
Poniżej zapis słowny liczb oznaczających pełne dziesiątki po angielsku w zakresie od 20 do 100 oraz ich prawidłowa wymowa w języku angielskim zapisana w nawiasie:
20 – twenty (tłenti)
30 – thirty (ferti)
40 – forty (forti)
50 – fifty (fifti)
60 – sixty (siksti)
70 – seventy (sewenti)
80 – eighty (ejti)
90 – ninety (najnti)
100 – one hunderd (one handred)
Poniżej przykładowy zapis słowny liczb w języku angielskim oznaczających liczby dwucyfrowe w zakresie od 21 do 100 oraz ich prawidłowa wymowa w języku angielskim zapisana w nawiasie:
21 – twenty-one (tłenti łan)
26 – twenty-six (tłenti siks)
32 – thirty-two (ferti tu)
44 – forty-four(forti for)
Duże liczby po angielsku, które oznaczają pełne setki, pełne tysiące i odpowiednio pełne miliony tworzy się przez dodanie do cyfry słów hundred, thousand i milion np.:
100 – one hundred (łan handret)
400 – four hundred (for handret)
700 – seven hundred (seven handret)
1000 one thousand (łan tałzynd)
2000 – two thousand (tu tałzynd)
3000 – three thousand (fri tałzynd)
1 000 000 – one million
Liczby oznaczające setki i następujące po nich dziesiątki lub jedności łączy się spójnikiem and, np.:
105 – one hundred (and) five
719 – seven hundred (and) nineteen
1003 – one thousand (and) three
4444 – four thousand four hundred (and) forty–four
67 832 – sixty–seven thousand, eight hundred and thirty–two
854 613 – eight-five hundred fifty–four thousand, six hundred and thirte
Ułamki zwykłe – ułamki zwykłe zapisuje się za pomocą mianownika, kreski ułamkowej i licznika. Licznik czyta się jak zwykły liczebnik: one, two, four, a mianownik jak liczebnik porządkowy: sixth, fifth, third. Np. ¼ – one quarter (jedna czwarta), 3/8 – three-eights
Ułamki dziesiętne – w zapisie ułamków dziesiętnych w języku angielskim używa się kropki, a cyfry po przecinku czyta się osobno np.:
60.5 – sixty point five, 10.7 – ten point seven
Liczebniki porządkowe odpowiadają na pytanie: który? Pierwsze trzy liczebniki porządkowe w języku angielskim to wyjątki i należy je zapamiętać:
1st – first (ferst) pierwszy
2nd -second, (sekond) drugi
3rd – third (ferd) trzeci
Dalsze liczebniki porządkowe powstają poprzez dodanie do cyfry bądź liczby po angielsku końcówki –th, lecz wyjątkiem są 5 i 12. I tak np. zapisujemy:
6th – sixth (sikstf) szósty
8th – eighth (ejtf) ósmy
13th – thirteenth (fertinf) trzynasty
20th – twentieth (tłentief) dwudziesty
Wyjątki:
5th – fifth (fiftf) (liczebnik piąty)
12th – twelfth (tłelft)(liczebnik dwunasty)
Liczebniki główne w języku angielskim służą do wyrażania ilości. Używamy ich w wielu codziennych sytuacjach, takich jak podawanie godziny, rozmowy o cenach, wieku, długości trwania podróży czy odległościach. Liczebniki główne używamy również w odczytywaniu liczby oznaczającej licznik w ułamku zwykłym.
Jak czytać liczby po angielsku? Samodzielna nauka liczebników w języku angielskim jest trudna. Dziecko musi zapamiętać nie tylko liczby po angielsku, ale również zasady ich tworzenia poprzez dodawanie końcówek, odpowiednie łączenie, liczne wyjątki, nieregularności w pisowni i jaka jest poprawna kolejność. Szczególnie trudne jest opanowanie i zapisywanie dużych liczb. Warto więc w nauce liczb wykorzystać wpadające w ucho dziecku rymowanki, wierszyki i fiszki, które zawierają nowe słówka i zwroty. Pomocna okaże się również platforma Squla, gdzie można skorzystać z dodatkowych pomocy. Ponadto dzieci same mogą tworzyć śmieszne wierszyki, które sprawią, że nauka liczb w języku angielskim będzie dla nich łatwiejsza, a poziom początkujący zapewne w niedługim czasie zmieni się na bardziej zaawansowany.