Squla
Wszystkie przedmioty szkolne
Dzieci nie zdają sobie z tego sprawy, ale tabliczka mnożenia jest podstawą arytmetyki, a jej znajomość jest konieczna do nauki na kolejnych etapach edukacji. I choć nauka tabliczki mnożenia może przerażać, to bez niej ani rusz. Jak zachęcić dziecko do nauki poprzez zabawę? I jak nauczyć dziecko mnożenia? Poznaj sprytny sposób na tabliczkę mnożenia.
Twój maluch ma problemy w szkole z matematyką? Opanowanie przez dziecko tabliczki mnożenia i umiejętności matematycznych nie jest łatwym zadaniem. Podstawą do szybkiego opanowania przez dzieci tabliczki mnożenia, ale również sposobem na uniknięcie problemów podczas dalszej nauki będzie wyjaśnienie istoty mnożenia. Uświadomieniem dziecka, że mnożenie to nic innego jak dodawanie, ale dodawanie szczególne, bo dodajemy te same liczby. Nauka tabliczki mnożenia przed Wami? Dowiedz się, jak pomóc dziecku.
Jak zachęcić dziecko do zabawy z tabliczką mnożenia? Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Tabliczka mnożenia nie będzie trudna, jeśli wykorzystamy do tego celu zabawki i inne przedmioty, które mogą okazać się przydatne. Wykorzystaj do działania patyczki, klocki, kolorowe liczby, liczydło, kostki do gry, fiszki, matematyczne memory, czy gry planszowe i karciane. Mały uczeń może na nich na zmianę ćwiczyć, nie nudząc się przy tym.
Istnieje wiele szybkich i skutecznych sposobów na naukę tabliczki mnożenia, które warto wykorzystać w pracy z dziećmi. Niemniej jednak nie ma jednego uniwersalnego sposobu dla wszystkich dzieci. Każde dziecko, czyli każdy uczeń jest inny. Dlatego przychodzimy z pomocą i przedstawiamy sprawdzone sposoby. Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Sprawdź to.
Jak nabyć umiejętności matematyczne u dzieci? Można tego dokonać, licząc na palcach. Palec okaże się dla dziecka kluczowy do działania. Tylko jak nauczyć się tabliczki mnożenia w 5 minut? Dziecko wyciąga przed siebie dłonie, grzbietem ku górze, z wyprostowanymi palcami. Palce numerujemy od 1 do 10, zaczynając od najmniejszego palca u lewej ręki, przechodząc do najmniejszego palca u prawej. Jeśli chcesz policzyć, ile wynosi np. 9×3, wystarczy zgiąć palec, który ma numer 3, czyli środkowy palec u lewej ręki. Palce po jego lewej stronie od zgiętego oznaczają części dziesiętne – w tym wypadku jest to 20, a po prawej jedności – pozostaje 7 palców. Oznacza to, że wynikiem dla mnożenia 9×3 jest liczba 27.
Kolejny sposób, gdy dziecko nie może zapamiętać tabliczki mnożenia to mnożenie geometryczne. Wybierz dwie liczby do pomnożenia, np. 2×3. Narysuj obie za pomocą linii prostych. Następnie policz punkty przecięcia. Pogrupuj je i policz całość, która powinna dać wynik. W tym przykładzie będzie to 6.
Twoje dziecko nie może zapamiętać tabliczki mnożenia? W takim wypadku może pomoże bajkowa metoda. Jest to zabawa z tabliczką mnożenia. Wykorzystuje zdolności dziecka do przenoszenia się w świat wyobraźni i kojarzenia postaci. Dzieci uczą się poprzez zabawę, słuchając bajek o zwierzątkach, którym przyporządkowane są cyfry.
Ten sposób polega na nadaniu cyfrom konkretnego wyglądu, który można sobie łatwo wyobrazić i budowaniu historii. Treść historyjki zależy od wyobraźni i tego, jaki charakter zostanie nadany cyfrom. Podczas nauki tabliczki mnożenia możemy nadawać cyfrom konkretny wygląd, np. 6 to kot, 3 osiołek, 9 piłka, 4 bałwanek itd. Następnie tworzymy opowiadania z tych postaci, np. bałwanki grają w piłkę (4×9), a sędziują im osiołek i kot (3 i 6 – wynik mnożenia). Skojarzenia są dobrym sposobem zapamiętywania trudnych, abstrakcyjnych równań matematycznych.
Kiedy maluch ma problemy w szkole, a Ty nie wiesz jak nauczyć tabliczki mnożenia poprzez zabawki, czy liczydło, zerknij na nasze propozycje. Z nimi każdy uczeń pokocha naukę tabliczki mnożenia, niezależnie od tego, czy wybierze naukę przez palec, wzory geometryczne czy wyobraźnię.
Nauka liczenia na palcach jest bliska każdemu dziecku, co więcej dziecko liczące na palcach czuje się bardzo komfortowo, gdyż w razie konieczności wykonania obliczeń, paluszki są zawsze blisko. Metoda nauki tabliczki mnożenia na placach polega na stopniowym dodawaniu i mnożeniu liczb pierwszych. Obracamy się w zakresie cyfr nie większych od 10.
Wtedy, kiedy u dziecka opanowane zostało już odejmowanie i dodawanie. Najczęściej dzieci rozpoczynają naukę w drugiej klasie szkoły podstawowej, a w klasie czwartej uczą się swobodnego mnożenia w zakresie 100. Edukację warto jednak rozpocząć wcześniej. Mnożenia przez 1, 2, 3 czy 4 można nauczyć już 4 – czy 5-letnie dziecko.
Nie ma jednej uniwersalnej metody na naukę mnożenia u dziecka, ale istnieje wiele szybkich i skutecznych sposobów dla dzieci. Warto pokazać dziecku jak najwięcej, aby mogło samo zadecydować, którym sposobem chce ćwiczyć.