Mali profesorowie i ponadprzeciętni uczniowie

Ryanne

Twoje zdolne dziecko szybko się uczy, jest bardzo utalentowane albo wręcz ponadprzeciętnie zdolne. Co roku szybko przerabia nowy materiał w szkole i wtedy zaczyna się długie czekanie… Często zdarza się, że dzieci, które zawsze muszą czekać na swoich rówieśników w klasie popadają we frustrację i całkowicie się demotywują do pracy. Dla rodzica jest to również bardzo trudne przeżycie, ponieważ jego dziecko nie dostaje tego, czego wyraźnie bardzo potrzebuje.

Kiedy przyjaźnie nie są takie oczywiste

Ponadto ważną rolę odgrywa w tej kwestii rozwój socjalno-emocjonalny. Inteligentne i zdolne dziecko wydaje się być nieporadne w nawiązywaniu kontaktów, jest to dla niego trudne lub w ogóle nie potrafi bawić się z innymi dziećmi albo wydaje się, że nie czerpie z tego radości. W wielu przypadkach w ogóle się to nie udaje, ponieważ wybitnie zdolni uczniowie nawet nie nawiązują kontaktów z rówieśnikami; mają inne zainteresowania i wolą inne rozrywki. Ten brak umiejętności zawierania znajomości zwiększa niepewność. Niepewność ta powstaje w związku z tym, że często takie dzieci wyjątkowo dobrze odbierają emocje, inaczej myślą o wielu kwestiach, a ich tempo jest wyższe niż w przypadku ich rówieśników.

Droga do większego zadowolenia

Kiedy rodzic zorientuje się, że jego dziecko jest wybitnie zdolne zawsze pojawia się pytanie: w jaki sposób mogę szybko sprawić, aby moje zdolne dziecko znowu było szczęśliwe w szkole? Przede wszystkim należy dowiedzieć się, jakie ma ono potrzeby, jakie otoczenie jest dla niego bezpieczne. Mały uczeń będzie się najlepiej rozwijać, jeśli będzie miał zapewnioną pewną podstawę. Wiele szkół oferuje programy dla wyjątkowo zdolnych uczniów, ale niestety niektórym dzieciom czasami to nie wystarcza. Przeskoczenie do wyższej klasy jest wtedy jednym z najbardziej powszechnych rozwiązań. Przez wiele lat zdania na temat przyspieszania kształcenia podstawowego pozostają podzielone. W przypadku jednego dziecka może okazać się to sukcesem już od pierwszego dnia, podczas gdy dla innego dziecka odnalezienie się w zupełnie nowym środowisku może zająć kilka miesięcy, a w niektórych przypadkach jest to zupełnie nietrafiony pomysł. Bardzo ważne jest, aby słuchać swojej intuicji rodzicielskiej: nikt inny nie zna Twojego dziecka tak dobrze jak Ty sam, a instynkt rodzicielski nigdy nie kłamie. Oczywiście konsultacja ze szkołą Twojego dziecka jest drugim ważnym krokiem. Spróbujcie w otwarty sposób rozważyć wszystkie plusy i minusy i daj sobie czas na przemyślaną decyzję. Jak tylko ją podejmiesz i zauważysz, że znowu możesz spokojnie spać, wtedy możesz być pewny, że był to dobry krok.

Co możesz zrobić, jeśli widzisz, że Twoje dziecko jest coraz bardziej nieszczęśliwe i w jaki sposób możesz najlepiej pokierować rozwojem wybitnie inteligentnego dziecka?

1. Postaraj się o bliski i otwarty kontakt ze szkołą i nauczycielami.

Są to osoby, które dzień w dzień dbają o rozwój i kształcenie Twojego dziecka.

2. Poradź się specjalistów i współpracuj tylko z tymi, którym naprawdę ufasz i w których umiejętności wierzysz. 

W ostatnich latach można zauważyć wyraźny wzrost zainteresowania kwestią tzw. wybitnie uzdolnionych dzieci. W związku z tym na rynku pojawiło się także dużo instytucji oferujących swoje usługi dzieciom i ich rodzicom. Poświęć wystarczająco dużo czasu, aby dokładnie przyjrzeć się wszystkim specjalistom i porównaj ich doświadczenie, wykształcenie, zakres świadczonych usług tak, abyś mógł dokonać jak najlepszego wyboru dla Ciebie i Twojego małego ucznia.

3. Zwracaj uwagę na potrzeby Twojego dziecka. Rozmawianie o emocjach jest trudne w młodym wieku. 

Nie wymagaj od swojego dziecka, aby znalazło rozwiązanie problemów, ponieważ często jest ono jeszcze za młode, aby przewidzieć wszystkie konsekwencje. Zaproponuj kilka opcji i razem zastanówcie się nad ich zaletami i wadami, a następnie zapiszcie je. Twoje dziecko będzie miało wtedy możliwość samodzielnie przyjrzeć się danej kwestii i połączyć swoje uczucia ze wszystkimi propozycjami, a może nawet wyrazi swoje zdanie na ich temat. Zawsze próbuj otwarcie rozmawiać ze swoim dzieckiem. Nieszczęśliwe dzieci często wyrażają swoje emocje za pomocą niewerbalnych sygnałów, złym zachowaniem. Po każdym takim wybuchu negatywnych emocji udajcie się razem na 10 minut w spokojne miejsce. Jeśli Twoje dziecko ma trudności z rozmawianiem będzie się czuło wysłuchane i bezpieczne, wiedząc, że Ty również odczuwasz emocje, takie jak smutek czy frustracja. Dziecko, które ma zapewnione bezwarunkowe wsparcie zawsze będzie się czuło silniejsze.

4. Zadbaj o to, aby w domu było wystarczająco dużo ciekawych gier edukacyjnych i materiałów do nauki. 

Zawsze staraj się sprostać wymaganiom Twojego wyjątkowego dziecka. Poświęć mu czas na odpowiadanie na jego pytania lub razem ich poszukajcie. Jeśli jednak akurat nie masz na to czasu (lub po prostu chęci) umówcie się na inny moment, w którym pomożesz mu ze wszystkimi dylematami. Nie ma nic bardziej frustrującego dla zdolnego ucznia niż to, że nie może się uczyć i rozwijać w swoim własnym tempie. Rozpieszczaj tę jego miłą cechę i zawsze staraj się go wysłuchać.

5. Motywuj Twoje zdolne dziecko z wykorzystaniem platformy edukacyjnej Squla

W przypadku dzieci, które „przeskakują” klasę, czyli w ciągu jednego roku przerabiają materiał z dwóch klas, często pojawiają się luki (braki w danej dziedzinie). Luki te można świetnie niwelować poprzez zachęcanie dziecka do systematycznej gry edukacyjnnej w Squlę.

Największą zaletą ćwiczenia z platformą edukacyjną Squla jest możliwość wyboru przedmiotów spośród różnych klas. Jeśli Twoje dziecko „przeskoczyło” na przykład 2 klasę i ma luki z jakiegoś przedmiotu, możesz wtedy wrócić do niego, a naukę pozostałych przedmiotów kontynuować na poziomie 3 klasy. Poprzez systematyczne wykonywanie ćwiczeń dziecko samo dojdzie do wymaganego poziomu, bo jego chęć do nauki i wrodzona inteligencja same napędzają go do poszerzania wiedzy. Doradztwo w tej kwestii jest jak najbardziej pożądane, bo w ten sposób możesz być pewny, że Twój mały uczeń nie ma braków, a Ty sam możesz go aktywnie stymulować do dalszej nauki, kiedy opanuje już dany materiał. A nasz Squlek wynagrodzi jego starania punktami i monetami.

Podobne artykuły:

Gotowość szkolna – jak ją ocenić i co należy jako rodzic wziąć pod uwagę?

Nauka języków obcych przez internet paszportem przyszłości

Gry edukacyjne dla dzieci drogą do wiedzy

Shop

Z jednym kontem graj na komputerze i w aplikacji.

Już od 12,50 zł /miesiąc